Om A-reco - Din väg till arbete och utveckling
Sedan 2000 hjälper A-reco – Arbete, Rekrytering & Coachning människor vidare i arbetslivet. Vi erbjuder arbetsträning inom våra projekt, förstärkt handledning och Rusta och Matcha, för att stärka din kompetens, arbetsförmåga och självförtroende, oavsett var du befinner dig idag.
Våra insatser är alltid individanpassade, med verkliga arbetsuppgifter och projekt som förbereder dig för jobb, utbildning eller eget företag. Hos oss får du prova nya arbetsområden, ta ansvar i din egen takt och utveckla färdigheter som är direkt användbara på arbetsmarknaden.
Vi finns i Liljeholmen och Sollentuna, i moderna och ljusa lokaler nära kollektivtrafik. Hos oss arbetar du i en trygg, inkluderande och engagerande miljö, där olikheter ses som en styrka och varje deltagare möts med respekt och värme.
Vad vi erbjuder
Arbetsträning och förstärkt arbetsträning
Rusta och Matcha – skräddarsydd väg mot arbete eller utbildning
Praktiska projekt inom olika yrkesområden
Föreläsningar, motiverande samtal och coachning
Studie- och yrkesvägledning samt stöd i arbetssökande
Våra värderingar
Fokus: Vi hjälper dig vidare mot jobb, utbildning eller eget företag, med handledning och stöd som tar dig framåt.
Värme: Vi lyssnar, stärker självförtroendet och ger dig rätt resurser för att lyckas.
Respekt: Varje möte är viktigt. Vår personal med erfarenhet från olika bakgrunder ser till att stötta dig i alla delar av arbetslivet.
Våra medarbetare
Kenan Kudra, Verksamhetschef
E-Post: kenan@a-reco.se
Sollentuna, Liljeholmen
Anna Ollén Lindqvist, Handledare
E-Post: anna@a-reco.se
Sollentuna
Christina Brage, Handledare
E-Post: christina@a-reco.se
Liljeholmen
Jonas Lundberg, Handledare
E-Post: jonas@a-reco.se
Liljeholmen
Tommy Elsner, Praktikant
Liljeholmen
Vi söker samarbetspartners
Vi söker även samarbetspartners för projekt till våra deltagare. Ett samarbete med oss är alltid kostnadsfritt och ska kännas ömsesidigt gynnsamt för såväl er som för de som vi stöttar. Med andra ord kan ett samarbete byggas upp på många olika sätt och vi är alltid intresserade av att höra vad ni har för behov.